«Աշխատանք և հայրենիք» տարածքային զարգացման հասարակական կազմակերպության նպատակը Վայոց Ձորի համայնքների զարգացումն է՝ զբաղվածության աջակցության, քաղաքացիական հասարակության կայացման, կանանց և երիտասարդների հզորացման միջոցով։
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի «Արտակարգ իրավիճակի շտապ արձագանք» բաղադրիչի շրջանակներում «Աշխատանք և հայրենիք» տարածքային զարգացման ՀԿ-ը հավաքագրել է 80 շահառու և նախաձեռնել է կողմնորոշիչ աշխատաժողով՝ հասկանալու շահառուների հմտություններն ու ակնկալիքները։ Ելնելով առաջնահերթություններից՝ ՀԿ-ը կազմակերպել է մասնագիտական ուսուցում խոհարարության, եղունգների արվեստի, հյուրասիրության, կարի և միջոցառումների կազմակերպման ոլորտներում։ Դասընթացները մասնակիցներին հնարավորություն ընձեռեցին ոչ միայն սովորել նոր հմտություններ, այլև շփվել, շփվել, միմյանց հետ կիսվել մարտահրավերներով և ստանալ աջակցություն խմբի անդամների կողմից՝ նվազեցնելու նրանց ընդհանուր մեկուսացումը:
Դասընթացներն ավարտելուց հետո մասնակիցները մշակեցին բիզնես ծրագրեր և առնվազն 20-ը ֆինանսավորվեցին միկրոբիզնես հիմնելու համար։

“Labor and Motherland” Regional Development Non-Governmental Organization's objective is to promote the advancement of Vayots Dzor communities by providing support for employment, fostering the growth of civil society, and empowering women and youth.
Within the framework of the "Immediate Emergency Response" (Emergency) component of the STRIVE project “Labor and Motherland” Regional Development NGO recruited 80 beneficiaries and initiated an orientation workshop to understand the skills and expectations of the beneficiaries. Based on the priorities, the NGO organised vocational training in cooking, nail art, hospitality, sewing, and event organising. The courses provided participants with an opportunity not only to learn new skills but also to socialise, communicate, share challenges with one another and get support from group members to reduce their overall isolation.
After completing the courses, the participants developed business plans and at least 20 received financial support to establish micro-businesses.