«Երիտասարդ ծրագրավորողներ» հասարակական կազմակերպության գործունեության նպատակն ու խնդիրներն են` 1. Նպաստել ՏՏ ոլորտում երիտասարդ մասնագետների գիտելիքների խորացմանն ու ընդլայնմանը, նոր գաղափարների ու մտքերի իրականացմանը: 2. Աջակցել գիտության և տեխնիկայի նվաճումների, միջազգային ՏՏ փորձի ներդրմանը ՀՀ-ում։ 3. Նպաստել հայաստանյան և արտասահմանյան երիտասարդ մասնագետների փորձի փոխանակման ծրագրերի զարգացմանը: 4. Աջակցել ՏՏ բնագավառում միջազգային գիտական կապերի ստեղծմանը և զարգացմանը։ 5. Ստեղծել կապեր ՏՏ ոլորտի և այլ ոլորտների շահագրգիռ բոլոր կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց հետ` նրանց միջև հաստատելով սերտ համագործակցություն:
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի «Արտակարգ իրավիճակի շտապ արձագանք» բաղադրիչի շրջանակներում «Երիտասարդ ծրագրավորողներ» ՀԿ-ը Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների և դժվարին իրավիճակներում հայտնված պատերազմի զոհերի 16-18 տարեկան 100 երեխաներին տրամադրել է որակական ծրագրավորման տարրական հմտություններ: Ծրագրի մասնակիցներն ընդգրկվել են Հայաստանի բոլոր մարզերից և Երևանից։

The goals and objectives of the "Young Programmers" Non-Governmental Organization are: 1. Contribute to the deepening and expansion of the knowledge, as well as the implementation of new ideas and thoughts of young professionals in IT. 2. Support the introduction of science and technology achievements, as well as international IT experience in RA. 3. Contribute to the development of experience exchange programs for Armenian and foreign young professionals. 4. Support the creation and development of international scientific networks in the field of IT. 5. Create connections with all organizations and individuals interested in the IT sphere and other stakeholder spheres, establishing close cooperation between them.
Within the framework of the "Immediate Emergency Response" (Emergency) component of the STRIVE project "Young Programmers" NGO provided basic qualitative programming skills to 100 children aged 16-18 from families displaced from Nagorno Karabakh, as well as being in difficult situations because of war casualties. The project covered all regions of Armenia and Yerevan.