«Դիլիջանի երիտասարդների համագործակցության կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2008 թվականին ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում։ Կազմակերպության առաքելությունն է նպաստել համայնքի զարգացմանը երիտասարդ կանանց և տղամարդկանց կարողունակությունների զարգացման ու զբաղվածության ապահովման միջոցով:
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի «Կազմակերպական մոդելների ինովացիա» բաղադրիչի շրջանակներում «ԴԵՀԿ» ՀԿ նպատակ ունի
- Մշակել և կիրառել երիտասարդների հետ խմբով կամ անհատապես աշխատելու նոր հայեցակարգ՝ Երիտասարդության դրական զարգացման (PYD) մոդելի և գործիքների կիրառմամբ:
- Մշակել ռազմավարական ծրագիր և նոր հայեցակարգի համաձայն իրականացնել «ԴԵՀԿ» կանոնադրության պահանջները:
- Ներգրավել փորձագետների նոր հայեցակարգը մշակելու և կիրառելու համար:
- Մշակել երիտասարդների ներառման և երիտասարդների հետ աշխատանքի կանոնակարգեր և ընթացակարգեր,
- Մշակել մեթոդաբանություն և գործիքներ՝ նախագծերում երիտասարդակենտրոն մոտեցման նախնական գնահատման համար:

"Youth Cooperation Center of Dilijan" non-governmental organization was founded in 2008 in Dilijan, Tavush province, RA. The organization aims at promoting community development by developing the skills and employment of young women and men.
Within the "Organizational Model Innovation" (OMI) component of the STRIVE project, "YCCD" NGO aims to
- Develop and adapt a new concept of a non-governmental organization working with young people in a group or individually through usage of Positive Youth Development (PYD) model and tools,
- Develop a strategic plan and implement the requirements of the YCCD charter according to the new concept,