«Արփի» հասարակական կազմակերպության նպատակն է իրականացնել ծրագրեր և միջոցառումներ, որոնք կնպաստեն կանանց, երեխաների և ընտանիքների սոցիալական, հոգեբանական և իրավաբանական հիմնախնդիրների լուծմանը, ՀՀ ժողովրդավարական մեխանիզմների ստեղծմանն ու տարածմանը:
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի «Ճգնաժամային արձագանք» բաղադրիչի շրջանակներում 2023 թվականին «Արփի» ՀԿ-ն իրականացրեց «Կայուն տնտեսական աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքներին» ծրագիրը Լոռու մարզում։ Ծրագրի շրջանակներում Վանաձոր համայնքում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 28 ընտանիքներին զգալի օգնություն է տրամադրվել: Այս ընտանիքները ստացել են անհրաժեշտ ապրանքներ, գործիքներ և պարագաներ, այդ թվում՝ կարի մեքենաներ, վարսահարդարման սարքավորումներ, վառարաններ և ընտանի կենդանիներ, ինչը նրանց հնարավորություն է տվել սկսել կամ ընդլայնել փոքր բիզնես: Աջակցությունը թույլ է տվել այս ընտանիքներին ապահովել իրենց ֆինանսական կայունությունը՝ սեփական ջանքերով բավարարելով իրենց առօրյա կարիքները և հոգալով ապագա ծախսերը: Շահառուների արձագանքները ցույց են տվել բարձր գոհունակություն, շատերը երախտագիտություն են հայտնել իրենց տնտեսական հնարավորությունները բարելավող գործիքների և ռեսուրսների համար:

The goal of “Arpi” Non-Governmental Organization is to implement programs and events that will contribute to the solution of social, psychological, and legal problems of women, children, and families, and to the creation and dissemination of democratic mechanisms in the Republic of Armenia.
In 2023, within the framework of the "Emergency Response" (Emergency) component of the STRIVE program, “Arpi” NGO implemented the “Sustainable economic support for displaced families from Nagorno Karabakh” project in Lori Marz. The activity provided significant assistance to 28 displaced Nagorno-Karabakh families in the Vanadzor community. These families received essential goods, tools, and supplies, including sewing machines, hairdressing equipment, ovens, and domestic animals, enabling them to start or expand small businesses. The support allowed these families to ensure their financial stability by meeting their daily needs and covering future expenses through their own efforts. Feedback from the beneficiaries indicated high satisfaction, with many expressing gratitude for the tools and resources that enhanced their economic opportunities.