Առաջնորդության մոդուլի և էլեկտրոնային դասընթացի մշակման, դասընթացավարների վերապատրաստման մրցույթ
Աշխատանքի բնույթը՝  Առաջնորդության հմտությունների ուսուցումը երիտասարդների, կամավորների և ակտիվ քաղաքացիների համար նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել քաղաքացիներին ձեռք բերել առաջնորդության և համայնքի մոբիլիզացման հմտություններ և համայնքային նախաձեռնությունների միջոցով բարելավելու սոցիալական ազդեցությունը։ Փորձագետը պետք է մշակի առաջնորդության վերաբերյալ ստորև նշված թեմաներով մոդուլներ և  դրանց հիման վրա կազմի էլեկտրոնային դասընթաց, անցկացնի դասընթացավարի վերապատրաստում և համապատասխանաբար տրամադրի եռամսյա քոուչինգ:
Ծրագիրը՝ «ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» («STRIVE»)
Աշխատանքների իրականացման տևողություն՝ 4 ամիս
Ակնկալվող սկիզբ՝ 2024թ. դեկտեմբեր
Դիմելու վերջնաժամկետ՝ 2024 թ. նոյեմբերի 29
1.1․ «STRIVE» ծրագրի ընդհանուր նկարագիրը
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի համար. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» («STRIVE») ծրագիրը նպատակ ունի բարելավելու Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) դիմակայունությունը, հաշվետվողականությունը և նորարարության կարողությունները: Ծրագիրն իր մեջ ներառում է տարբեր բաղադրիչներ, ինչպիսիք են ՔՀԿ-ների կազմակերպական կարողությունների բարելավում, նպատակային ֆինանսական աջակցություն, ոչ ֆորմալ խմբերի կողմից սոցիալական ինովացիոն ծրագրերի իրականացում, ՔՀԿ-ների միջև ցանցերի և համագործակցության ուժեղացում, կամավորության խթանում:
1.2․ Աշխատանքի նկարագիրը
Ա․ Մշակել առաջնորդության վերաբերյալ ուսումնական ծրագիր և մոդուլ՝ ներառելով, սակայն չսահմանափակվելով հետևյալ թեմաներով.
Բ․ Մշակված մոդուլների հիման վրա ստեղծել առաջնորդության և սոցիալական ազդեցության սկզբունքների վերաբերյալ էլեկտրոնային դասընթաց։ Առաջարկել հարթակ դասընթացը տեղադրելու համար և համապատասխանեցնել դասընթացը հարթակի պահանջներին (անհրաժեշտության դեպքում ներգրավելով էլեկտրոնային դասընթացներ մշակող մասնագետի)։ Հարթակի վերջնական ընտրությունը կիրականացվի «STRIVE» թիմի ներգրավվածությամբ:
Գ․ Անցկացնել դասընթացավարների հնգօրյա վերապատրաստում (ToT) 11 երիտասարդների/կամավորների/ակտիվ քաղաքացիների համար։  Վերապատրաստումը նաև կներառի առցանց քոուչինգ և անհատական աջակցություն 3 ամսվա ընթացքում՝ օժանդակելու կամավորների ներգրավվածությանը, նոր կապերի հաստատման հնարավորություններին և հմտությունների կիրառմանը։
Դ․ Աջակցել վերապատրաստված անձանց հավաքագրելու 132 երիտասարդների առաջնորդության էլեկտրոնային դասընթացը, անցանց վերապատրաստման դասընթացը և քոուչինգն անցնելու նպատակով:
Ե․ Տրամադրել վերջնական փաթեթը՝ էլեկտրոնային դասընթացը և մոդուլները (հայերեն, էլեկտրոնային տարբերակ, որը կներառի նաև լրացուցիչ նյութեր և հղումներ ռուսերեն/անգլերեն ուսուցման համար):
Ծանուցում․ Վերապատրաստումները կանցկացվեն ոչ ֆորմալ կրթության սկզբունքների և գործիքների հիման վրա՝ պահպանելով ամբողջական մոտեցումը, ապահովելով ուսուցողակենտրոն, հարմարեցված և մասնակցային լինելը:  Անցանց վերապատրաստումը կառաջարկի ինտերակտիվ սեսիաներ, ինչպիսիք են թիմերի կառուցման վարժություններ, աշխատանքային հանդիպումներ, խմբային աշխատանքներ, վերլուծելու (reflection) սեսիաներ, դեպքի ուսումնասիրում, սիմուլյացիոն խաղեր և ուսուցման սեսիաներ, որոնք օգտագործում են մասնակիցների առկա ռեսուրսները (օրինակ․ Բաց տարածքի տեխնոլոգիա): Մշակված էլեկտրոնային դասընթացը և մոդուլները հասանելի կլինեն նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց։
I. Պայմանագրի կնքման օրվանից 15 օր անց. Նախնական հաշվետվություն՝ ժամանակացույց, աշխատանքային պլան, շահառուների, գործընկերների ցանկ (Պայմանագրի ընդհանուր գումարի 20%-ի վճարում)
II. Պայմանագրի կնքման օրվանից 2 ամիս անց. Մշակված ուսումնական ծրագիր և մոդուլ էլեկտրոնային դասընթացի հաշվետվություն, էլեկտրոնային դասընթացի հարթակ (Պայմանագրի ընդհանուր գումարի 30% վճարում)
III. Պայմանագրի կնքման օրվանից 2,5 ամիս անց. Էլեկտրոնային դասընթացի ադապտացում և հնգօրյա վերապատրաստումների անցկացում (Պայմանագրի ընդհանուր գումարի 30% վճարում)
IV. Պայմանագրի կնքման օրվանից 3,5 ամիս անց. Քոուչինգ և վերապատրաստվածների աջակցություն երիտասարդների հավաքագրման և վերապատրաստման համար (Պայմանագրի ընդհանուր գումարի 10% վճարում)
V. Պայմանագրի կնքման օրվանից 4 ամիս անց. Վերջնական փաթեթի և հաշվետվության ներկայացում (Պայմանագրի ընդհանուր գումարի 10% վճարում)
Ծանոթություն․ Նախատեսված աշխատանքի վճարումը կկատարվի հաշվետվության հանձնման ընդունման ակտը ստորագրելուց հետո՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում։

Call for Proposals for Leadership Module and E-course Development, Training of Trainers (ToT)
Job description: Leadership skills training for youth, volunteers and active citizens aims to enable value-driven citizens to gain leadership and community mobilizing engagement skills and to channel them through community-led initiatives for improved social impact. The expert should develop modules and an e-course on leadership topics specified below, conduct ToT and respectively provide a three-month coaching.
Report to: STRIVE Program Director
Job implementation duration: 4 months
Expected start: December, 2024
Deadline: November 29, 2024
1.1. "STRIVE" project description:
"STRIVE for a Better Future: Communities and Civil Society Resilience in Armenia" ("STRIVE") aims to improve the resilience, sustainability, accountability, and capacity for innovation of Armenian civil society organisations․ The project includes different components such as CSO organizational capacity improvement, targeted financial support, social innovation projects’ implementation by non-formal groups, networking and cooperation, strengthening of CSOs, volunteerism promotion.
1.2. Job description:
A. Develop curriculum and module on leadership including but not limited to the following topics:
B. Create an e-course on the principles of leadership and social influence based on the developed modules. Propose a platform for hosting the e-course and adapt the e-course to the platform's requirements (if necessary, involving a specialist who develops e-courses). The final selection of the platform will be made with the involvement of the STRIVE team.
C. Conduct a five-day in-person training of trainers (TOT) for 11 youth/volunteers/active citizens, including online coaching sessions and peer-to-peer support over 3 months, facilitating volunteer engagement, networking opportunities, and application of skills.
D. Support trained persons recruit 132 youth to go through the leadership e-course, peer-to-peer training, and coaching.
E. Provide a final package: e-course and modules (in Armenian, electronic version, which will also include additional materials and links for teaching in Russian/English).
Note: The training approach will be based on the principles and tools of non-formal education – holistic, learner-centered, tailored and participatory. In-person training will offer interactive sessions such as team-building exercises, workshops, group work, reflection sessions, case study reviews, simulation games and learning sessions that tap into existing resources among participants (e.g., Open Space Technology methods). Developed e-course and modules will be accessible for people with disabilities as well.
2. SCHEDULE/REPORTING
I. 15th day from the date of signing the contract: Preliminary report: Schedule, work plan (payment of 20% of the total amount of the contract)
II. 2nd month from the date of signing the contract: Developed curriculum and module, Report on created e-course (payment of 30% of the total amount of the contract)
III. 2,5th month from the date of signing the contract: Identified adaptation of e-course, Conducted five-day in person training (payment of 30% of the total amount of the contract)
IV. 3,5th month from the date of signing the contract: Coaching and Support trained participants in recruiting other youth and organizing training (payment of 10% of the total amount of the contract)
V. 4th month from the date of signing the contract: Final package and Final reporting (payment of 10% of the total amount of the contract)
Note: The scheduled work will be paid after signing the act of acceptance of the submission of the report of each stage, within 10 working days.