Կամավորության Time-bank հարթակի ստեղծման և գործարկման մրցույթ
Ծրագիրը՝ «ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի համար. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում»
Ծարայության մատուցման տևողություն՝ 4 ամիս,
Ակնկալվող սկիզբը՝ 2025 թվականի մարտ ամիս
Դիմելու վերջնաժամկետ՝ 2025թ. փետրվարի 28
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի շրջանակներում ՆԵՖ Բելգիան և գործընկերները հայտարարում են ծառայությունների մատուցման մրցույթ կամավորության time-bank (ժամանակի բանկ) հարթակի և համապատասխան հեռախոսային հավելվածի ստեղծման կամ արդեն իսկ եղած նմանատիպ հարթակի և հավելվածի բարելավման վերաբերյալ։
Կամավորության ժամանակի բանկ հարթակի նկարագրությունը․
Կամավորության ժամանակի բանկ հարթակի նպատակն է ստեղծել կենտրոնացված առցանց հարթակ, որը Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին (ՔՀԿ) և այլ ոչ առևտրային կառույցներին հնարավորություն կտա արդյունավետ կառավարելու կամավորական ռեսուրսները, վավերացնելու կամավորների ուսուցումը և գնահատելու կամավորների աշխատանքը:
Կամավորության ժամանակի բանկ հարթակը կտրամադրի գործիքներ և ռեսուրսներ՝ բարելավելու կամավորական ծրագրերի կառավարումը, խթանելու նոր նախաձեռնությունների իրականացումը, ստեղծելու հավաստագրեր և գնահատելու կամավորական աշխատանքի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքն ու փորձը: Ծրագրի նպատակն է կամավոր աշխատանքը դարձնել ավելի պրոֆեսիոնալ, մոտիվացնել կամավորներին և օժանդակել կազմակերպություններին մասնավորապես ՔՀԿ-ներին՝ կամավոր աշխատանքն առավել արդյունավետ կառավարելու համար։
Հարթակին ներկայացվող ֆունկցիոնալ պահանջներն են․
Հիմնական պահանջներ․
1. Կամավորության կառավարման վերաբերյալ գործիքներ և ռեսուրսներ
Հարթակը կապահովի «STRIVE» ծրագրի շրջանակներում արդեն մշակված գործիքների, ձևանմուշների և ուղեցույցների բաց հասանելի շտեմարան, որը կազմակերպությունները և կամավորները կարող են օգտագործել կամավորական ծրագրերը կառավարելու, ստանդարտացնելու և բարելավելու համար: Յուրաքանչյուր կատեգորիա կպարունակի բովանդակության տարբեր տեսակներ, ներառյալ փաստաթղթեր, ձևաթղթեր (ներբեռնվող PDF կամ Word ձևաչափով) ուսուցողական տեսանյութեր և սահիկաշարեր:
Այս բաժնի առանցքային բաղադրիչներն են.
Ա․  Օգտահաշիվների ստեղծման հնարավորություն (կամավորների և կազմակերպությունների)
Բ․ Տեղեկության որոնման և ֆիլտրման հնարավորություն
Դ․ Հարմարեցվող տիպօրինակներ
Ե․ Ռեսուրսների օգտագործման վերլուծություն
Զ․ Կամավորների և կազմակերպությունների միջև հաղորդակցության և գնահատման հնարավորություն։
2. Կամավոր աշխատանքի հայտարարություններ
Այս բաժինը հնարավորություն կտա կազմակերպություններին տեղադրելու և կառավարելու կամավոր աշխատանքի մասին հայտարարություններ, իսկ կամավորների համար կծառայի որպես կենտրոնացված տարածք՝ գտնելու իրենց հմտություններին և հետաքրքրություններին համապատասխան կամավոր աշխատանքի հնարավորություններ:
Ա․ Կազմակերպությունների համար կամավոր աշխատանքի հրապարակման հնարավորություն
Բ․ Կամավորների հայտադիմումների կառավարում
Գ․ Կամավորների համար տեղեկություն որոնելու և ֆիլտրելու հնարավորություն
Դ․ Աշխատանքի հրապարակման ժամկետի ավարտ և արխիվացում
Ե․ Հայտարարությունների առաջնահերթության սահմանման հնարավորություն (օր․՝ Շտապ)
Զ․ Կամավորների կողմից հայտ ներկայացնելու և ծանուցումների ստացման հնարավորություն
Է․ Կազմակերպությունների և ադմինիստրատորի վերլուծական վահանակ։
3. Հավաստագրում
Այս ֆունկցիան կազմակերպություններին հնարավորություն կտա ստեղծելու և հաստատելու էլեկտրոնային հավաստագրեր, որոնք կհավաստեն կամավորի կատարած աշխատանքը: Հավաստագրերը կներառեն տեղեկություն ձեռք բերված հմտությունների, աշխատած ժամերի և ծրագրի ազդեցության մասին՝ օգնելով կամավորներին կազմել իրենց ռեզյումեն և այդ կերպ բարձրացնել կամավոր աշխատանքի մոտիվացիան:
Ա․ Կամավորական աշխատաժամանակի ներմուծման, հաստատման ու հաշվարկման հնարավորություն
Բ․ Ավտոմատացված վկայականի ստեղծում
Գ․ Թվային ստորագրություն և վավերացում
Դ․ Կամավորների և կազմակերպությունների օգտահաշիվներում վկայականներն արտացոլելու հնարավորություն
Ե․ Ներբեռնման և տարածման հնարավորություն
4.    Ուսուցման արդյունքների վավերացում (ընտրովի)
Այս բաժինը ՔՀԿ-ներին կտրամադրի գործիքներ վավերացնելու և փաստաթղթավորելու այն հմտությունները, կարողությունները և գիտելիքները, որոնք կամավորները ձեռք են բերում իրենց աշխատանքի ընթացքում: Գնահատման, հավանության, ինտերակտիվ ուսուցման և մանրամասն հաշվետվողականության գործիքների ինտեգրման միջոցով այս գործառույթը նպաստում է կամավորների շարունակական աճին և վստահելիություն է հաղորդում նրանց աշխատանքին։
Ա․ Հմտությունների և կարողությունների ցանկ
Բ․ Ուսուցման արդյունքների գնահատում
Գ․ Փուլային թվային կրծքանշաններ
Դ․ Ինտերակտիվ ուսուցման գործիքներ
Ե․ Հաստատում և հավանություն
Զ․ Ուսուցման արդյունքների մասին հաշվետվության գեներացում
Է․ Կազմակերպությունների համար կամավորի ուսուցման ազդեցության վերաբերյալ վերլուծություն։
5.    Կամավորի անհատական օգտահաշիվ
Այս բաժնի նպատակն է անհատ կամավորներին տրամադրել անձնական օգտահաշիվ, որտեղ նրանք կարող են կառավարել իրենց կամավորական գործունեությունը, հետևել իրենց առաջընթացին և ցուցադրել իրենց կողմից տրամադրված աջակցությունները: Օգտահաշիվը հնարավորություն կտա կամավորին ընդլայնելու իր փորձը՝ հնարավորություն տալով անհատականացված տեսանելիություն ձեռքբերումների, հմտությունների և հնարավորությունների մասով:
Ա․ Կամավորի պրոֆիլ
Բ․ Ուսուցման և հավաստագրման վահանակ
Գ․ Հավաստագրման կառավարում
Դ․ Կամավորական հնարավորությունների կառավարում
Ե․ Վերլուծություն և եզրակացություններ
Զ․Ծանուցումներ ստանալու և կազմակերպությունների հետ հաղորդակցման հնարավորություն
Է․ Կամավորական աշխատաժամանակի գրանցման հարթակ
Ը․ Կազմակերպություններին գնահատելու և մեկնաբանություն թողնելու հնարավորություն
Թ․ Անվտանգություն և գաղտնիություն։
6.    Կազմակերպության օգտահաշիվ
Այս բաժինը կազմակերպություններին տրամադրում է կամավորական ծրագրերի կառավարման, կամավորների ներդրումների վավերացման և ընդհանուր ազդեցությունը գնահատելու համար կենտրոնացված աշխատանքային տարածք: Օգտահաշիվը նպաստում է կամավորների արդյունավետ կառավարմանը և բարձրացնում կազմակերպության կարողությունը՝ արդյունավետորեն ներգրավելու կամավորներին:
Ա․ Կազմակերպության պրոֆիլ
Բ․ Կամավորական ծրագրի կառավարման վահանակ
Գ․ Ռեսուրսների և նյութերի շտեմարան
Դ․ Հավաստագրման և հաստատման գործիքներ
Ե․Կամավորների աշխատաժամանակի հաշվարկի համակարգ հաստատման հնարավորությամբ
Զ․ Հաշվետվությունների և վերլուծությունների վահանակ
Է․ Ծանուցումների և նախապատվությունների կարգավորվող հարթակ
Ը․ Կամավորների հետ հաղորդակցման հնարավորություն
Թ․ Կամավորների  աշխատանքը գնահատելու և մեկնաբանություն թողնելու հնարավորություն
Ժ․ Անվտանգություն և տվյալների գաղտնիություն։
7.    Այլ ոչ-ֆունկցիոնալ պահանջներ
Ակնկալվում է ստանալ հայտատուից։
Հարթակը պետք է լինի հայերեն և ունենա հասանելիություն հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար (օր․՝ W3C մատչելիության ստանդարտներ, contrast ratio, screen reader-ների աջակցություն և այլն)։
Մտավոր սեփականության իրավունքներ
Նախագիծը ԱՊԱՀՈՎՈՒՄ է մտավոր սեփականության իրավունքները՝ ցանկացած ձևաչափով ստեղծված բոլոր նյութերի համար:
Յուրաքանչյուր հայտատու ծրագրի իրականացման յուրաքանչյուր փուլում պետք է կիրառի «Մի վնասիր»* մոտեցումը` սկսած շահառուների կարիքների նույնականացումից մինչև նախագծում, իրականացում, ծախսարդյունավետություն և կայունություն:
«Մի՛ վնասիր» մոտեցումը ապահովում է, որ մարդասիրական և/կամ զարգացման օժանդակություն իրականացնող կազմակերպությունը նվազագույնի հասցնի վնասը և առավելագույնի հասցնի իր միջամտության դրական ազդեցությունը: Սույն հնարավորության առումով դիմողներից պահանջվում է տրամադրել կոնֆլիկտի զգայունության վերլուծություն այն համատեքստում, որում տեղի է ունենում առաջարկվող միջամտությունը/ծրագիրը, այդ թվում նաև մանրամասներ այն մասին, թե ինչպես է միջամտություն իրականացնողը(ները) կանխելու կամ մեղմելու միջամտության հնարավոր չծրագրված բացասական ազդեցությունը:
ԾԱՆՈԹԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ. Յուրաքանչյուր ՔՀԿ կարող է ներկայացնել միայն մեկ ծրագիր-առաջարկ, իսկ կոնսորցիումով դիմելու պարագայում՝ ՔՀԿ-ն կարող է ներգրավվել միայն մեկ կոնսորցիումում:
Առաջարկը պետք է ներառի, բայց չսահմանափակվի հետևյալով.
Ընտրության չափանիշներ.
Առաջարկները պետք է լինեն կենսունակ, նորարարական, ներառական, ազդեցիկ, կայուն և ծախսարդյունավետ:
Հայտը պետք է ներկայացվի հայերեն կամ անգլերեն։
Խնդրում ենք հայտն ուղարկել Նիյր Իսթ Ֆաունդեյշնի կարիերայի էջին՝ սեղմելով այստեղ։
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է՝ 2025 թ․ փետրվարի 28-ը, ժամը՝ 18:00 (Երևանի ժամանակով):
Ուշացած հայտերը չեն ընդունվի։
Տեխնիկական բնույթի բոլոր հարցերը կարող եք ուղարկել info@strive4future.am հասցեով՝ մինչև 2025թ. փետրվարի 25-ը:
Նշում.
Ծրագրի մասին․ «STRIVE» ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել  հայաստանյան ՔՀԿ-ների դիմակայունությունը, հաշվետվողականությունը և նորարարության կարողությունները: Ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացնում է NEF Բելգիան՝ գործընկերությամբ՝ «ԱԳԱԹ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ-ի, «ԲԼԵՋԱՆ» բնապահպանական, սոցիալական, բիզնեսի աջակցության ՀԿ-ի, «ՎԻՆՆԵԹ Գորիս» զարգացման հիմնադրամի և «Դիլիջանի երիտասարդների համագործակցության կենտրոն» ՀԿ-ի:

Location: Republic of Armenia
The program: STRIVE for a better future: communities and civil society resilience in Armenia (STRIVE)
Reports to: STRIVE Program Director
Service provision duration: 4 months
Expected start: March 2025
Deadline for Application: February 28, 2025
In the framework of "STRIVE for a better future: communities and civil society resilience in Armenia (STRIVE)" project, NEF Belgium and partners are launching Call for Tenders on the development of a new volunteering time-bank platform and corresponding application or improvement of an existing similar platform and application.
Time-Bank Volunteering Platform
The objective of the time-bank volunteering platform is to develop a centralized online ecosystem that enables civil society organizations (CSOs) and other nonprofit entities across Armenia to manage volunteer resources effectively, validate volunteer learning and provide recognition for volunteering work.
The time-bank volunteering platform will provide tools and resources to enhance volunteer project management, inspire new initiatives, generate certifications and assess volunteer learning outcomes. The goal of the project is to make volunteer work more professional, motivate volunteers, and assist organizations, particularly CSOs, in managing volunteer work more effectively.
The functional requirements of the platform are:
General requirements:
1. Resources and Management Tools for volunteering management:
The platform will provide an open-access repository of tools already developed within STRIVE, templates, and guidelines that organizations and volunteers can use to manage, standardize and improve volunteer projects. Each category will contain different types of content, including documents, forms (downloadable in PDF or Word format), learning videos and presentations.
Key components of this section:
a.    Opportunity to create user accounts (for volunteers and organizations)
b.    Search and filter options
c.    Customizable templates
d.    Resource usage analytics
e.    Communication and evaluation opportunities between volunteers and organizations.
2. Volunteering Position Announcements
This section will enable organizations to post and manage volunteer opportunities, providing a centralized space for volunteers to discover opportunities and roles that align with their skills, interests and availability. By streamlining volunteer announcements, this feature encourages efficient volunteer placement and promotes active participation in various community projects.
a.    Volunteer opportunity posting interface for organizations
b.    Volunteers’ application management
c.    Search and filter options for volunteers
d.    Opportunity posting expiration and archiving
e.    Featured opportunity postings
f.    Volunteer application and notifications
g.    Organization and admin analytics dashboard
3. Certification
This feature enables organizations to create and issue digital certificates that recognize the contributions of volunteers upon completing their roles. Certificates offer formal acknowledgment of skills acquired, hours contributed, and project impact, helping volunteers build their resumes and fostering a sense of achievement and motivation.
a.    Volunteer work hours accounting system with approval
b.    Automated certificate generation
c.    Digital signature and verification
d.    Visibility of certificates in the volunteer and organizations profiles
e.    Download and share options
4. Validation of Learning Outcomes (optional)
Validation of Learning Outcomes section provides organizations with a structured way to recognize and validate the skills that volunteers gain, enhancing their career development and supporting long-term volunteer engagement. By integrating tools for assessments, endorsements, interactive learning, and detailed reporting, this feature fosters continuous volunteer growth and adds credibility to their contributions.
a.    Skills and competency framework
b.    Learning outcome assessments
c.    Milestone-based digital badges
d.    Interactive learning tools
e.    Verification and endorsements
f.    Learning outcome report generation
g.    Analytics for CSOs on volunteer learning impact
5. Individual Volunteer Accounts
The objective of this section is to provide volunteers with a personal account where they can manage their volunteer activities, track their progress, and showcase their contributions. This account enhances the volunteer experience by enabling a personalized view of achievements, skills and opportunities.
a.     Volunteer profile
b.     Learning and certification dashboard
c.     Certification management
d.     Volunteering opportunities management
e.     Analytics and insights
f.    Notifications and communication with organizations
g.    Volunteer time recording platform
h.    Organizations rating and commenting (visible only to the organization)
i.     Security and privacy
6. Organization’s Accounts
This section provides organizations with a central account for managing volunteer projects, validating volunteer contributions, and tracking overall impact. This account facilitates efficient volunteer management and enhances the organization’s ability to engage volunteers effectively.
a.    Organization profile
b.    Volunteer project management dashboard
c.    Resource and material repository
d.    Certification and endorsement tools
e.    Volunteer work hours accounting system with approval
f.    Reports and analytics dashboard
g.    Customizable notifications and preferences
h.    Communication with volunteers
i.    Volunteering rating and commenting (visible only to the volunteer)
j.    Security and data privacy
7. Other non-functional requirements:
It is expected to be suggested by the applicant.
The platform should be developed in Armenian and be accessible to persons with disabilities (e.g. W3C accessibility standards, contrast ratio, screen reader support, etc).
Intellectual property rights
The project RESERVES all intellectual property rights for all materials created in any format for this award contract.
Each application must apply a do-no-harm approach*  in each project stage – from identification of the needs of beneficiaries, through design, implementation, cost-effectiveness, and sustainability.
* The do-no-harm approach ensures that an organisation implementing humanitarian and/or development assistance minimises harm and maximises the positive impacts of its intervention. For the purpose of this opportunity, it requires applicants to provide a conflict sensitivity analysis of the context in which their proposed intervention is taking place, along with details regarding how the intervention's implementer(s) will prevent or mitigate potential unintended negative impacts of the intervention.
NOTE: Each CSO can submit only one proposal and if the consortium applies, the CSO can be involved in only one consortium.
The Proposal should include but not limited with the following:
Selection criteria:
Proposals must be viable, innovative, inclusive, impactful, sustainable and cost-effective.
Application must be submitted in Armenian or in English.
Please submit proposals to the Near East Foundation careers page by clicking here
The deadline for applications is February 28, 2025, at 18:00 (Yerevan time).
Late applications will not be accepted.
All questions related to technical aspects can be sent to info@strive4future.am until February 25, 2025.
NOTE:
About STRIVE: The STRIVE project aims to improve the resilience, sustainability, accountability, and capacity for innovation of Armenian CSOs. The project is co-funded by the European Union and implemented by NEF Belgium in partnership with “AGATE” Rights Defense Center for Women with Disabilities NGO; “Blejan” Ecological, Social, Business Support NGO; “WINNET Goris” Development Foundation; “YCCD” Youth Cooperation Center of Dilijan NGO.