«Սպիտակի հելսինկյան խումբ» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2010 թվականին և գործում է ՀՀ Լոռու մարզի Սպիտակ խոշորացված համայնքում։ Կազմակերպության նպատակն է Սպիտակ համայնքի բնակչության շրջանում կանանց, երեխաների և այլ խոցելի խմբերի իրավագիտակցության մակարդակի բարձրացումը:
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի «Կազմակերպական մոդելների ինովացիա» բաղադրիչի շրջանակներում «Սպիտակի հելսինկյան խումբը» նպատակ ունի հզորացնելու վերը նշված սոցիալական ձեռնարկությունը, որպեսզի.
Նախաձեռնությունը լիովին համապատասխանում է OMI բաղադրիչի կողմից ընդունված պահանջներին և չափանիշներին, քանի որ այն նպաստում է.

Spitak Helsinki Group
"Spitak Helsinki Group" human rights NGO was founded in 2010 and operates in the Spitak consolidated community of Lori Marz, RA. The goal of the organization is to increase the legal awareness of women, children, and other vulnerable groups among the population of the Spitak community.
Within the "Innovation of Organizational Models" (OMI) component of the STRIVE project, the "Spitak Helsinki Group" aims to strengthen the above mentioned social enterprise in order to:
The initiative fully fits the requirement and criteria adopted by the OMI component, as it contributes to: