«Շենացնենք մեր գյուղը» հասարակական կազմակերպության նպատակն է գյուղական համայնքների ակտիվացման միջոցով աջակցել Հայաստանում մարդկային զարգացմանը նպաստող քաղաքացիական հասարակության և ժողովրդավարական պետության կայացման գործընթացներին:
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի «Ճգնաժամային արձագանք» բաղադրիչի շրջանակներում «Շենացնենք մեր գյուղը» ՀԿ-ը 2023 թվականին Կոտայքի մարզում իրականացրեց «Ամոքիչ արհեստանոց» ծրագիրը՝ հաջողությամբ աջակցելով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 10 ընտանիքների երիտասարդ կանանց և աղջիկներին: Ծրագրի միջոցով շահառուները ձեռք բերեցին կար ու ձևի նոր մասնագիտական հմտություններ, ինչը նրանց հնարավորություն տվեց լրացուցիչ եկամուտ ստեղծելու իրենց ընտանիքների համար: Ծրագիրը ներառում էր ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական ուսուցում, որն ավարտվեց 2024 թվականի ապրիլին անցկացված վերջնական հավաստագրման ստուգմամբ: Մասնակիցները ցուցադրեցին իրենց նոր հմտությունները դոնորների ներկայացուցիչների, կամավորների և ՀԿ աշխատակիցների լսարանին: Բացի այդ, մասնակիցներին բաժանվեցին կարի մեքենաներ և կարի պարագաների հավաքածուներ՝ ապահովելով, որ նրանք ունենան անհրաժեշտ գործիքներ՝ շարունակելու իրենց աշխատանքը և ապահովելու իրենց ապրուստը:

“Improve Our Village” Non-Governmental Organization aims to support the processes of establishing a civil society and a democratic state that contributes to human development in Armenia through the activation of rural communities.
In 2023, within the framework of the "Emergency Response" (Emergency) component of the STRIVE program, the “Improve Our Village” NGO implemented the "Healing Workshop" project in Kotayk Marz, successfully supporting young women and girls from 10 families who were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. Through the project, beneficiaries acquired new professional skills in sewing, providing them with an opportunity to generate additional income for their families. The project consisted of both theoretical and practical training, culminating in a final certification inspection in April 2024. Participants showcased their new skills to an audience of donor representatives, volunteers, and NGO staff. Additionally, sewing machines and sewing kits were distributed to participants, ensuring they had the necessary tools to continue their work and support their livelihoods.