Նոր հնարավորություններ Արմավիրի և Գեղարքունիքի մարզերի 52 դպրոցի, 90 ուսուցիչի և 313 աշակերտի համար
«Քան» ակադեմիայի անվճար հայալեզու հարթակի հարուստ կրթական շտեմարանն այժմ կարող են կիրառել Արմավիրի և Գեղարքունիքի մարզերի 52 դպրոց, 90 ուսուցիչ և 313 աշակերտ։ Մասնակցելով «Քան» ակադեմիայի անվճար աշխատարանների շարքին՝ երկու մարզերի ուսուցիչներն ու դպրոցականները սովորել են արդյունավետ օգտվել համաշխարհային կարգի որակյալ ռեսուրսներով հագեցած, աշխարհում խոշորագույն առցանց կրթական հարթակից։
Աշխատարանները կազմակերպվել էին NEF-ի (Near East Foundation) կողմից իրականացվող «ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի շրջանակում՝ որպես «Քան» ակադեմիայի նախաձեռնության մաս։ Դրանք նպատակ ունեին ինքնակրթության և հիբրիդային կրթության ժամանակակից միջոցներով զինելու մարզերի ուսուցիչներին և աշակերտներին։
Այս նախաձեռնության երկրորդ նպատակն է մինչև ուսումնական տարվա ավարտ հարստացնել «Քան» ակադեմիայի հայալեզու հարթակը բնագիտամաթեմատիկական նոր նյութերով և տեսադասերով՝ հասանելի դարձնելով դրանք ողջ հանրությանը։
Աշխատարանների ծրագրի ամփոփումը կատարվեց երկու միջոցառմամբ, որոնք տեղի ունեցան Էջմիածնի «Էորնեկյան» դպրոցում և Գավառի Պ. Ղանդիլյանի անվան թիվ 2 միջնակարգ դպրոցում։ Յուրաքանչյուր մարզից 3 ուսուցչի շնորհվեց «Քան» ակադեմիայի դեսպան-ուսուցչի կոչում՝ հնարավորություն տալով իրենց ակտիվությամբ աչքի ընկած մասնագետներին սեփական փորձը ներկայացնելու համայնքներում։ Բացի վերապատրաստող դասընթացներից՝ նաև կազմակերպվել էր աշակերտական մեկամսյա մրցույթ՝ երեխաներին թույլ տալով սովորել և չափելի դարձնել իրենց գիտելիքի աճը։ Արմավիրի մարզում լավագույնը ճանաչվեց Վաղարշապատի Մաշտոցի անվան  թիվ 1 դպրոցի սան Գալինա Ջահինյանը՝ 2 417 950 միավորով:
Գեղարքունիքի մարզում՝ Վարդենիսի թիվ 4 հիմնական դպրոցի սան Մարի Ղարիբյանը, որ հավաքել էր 10 050 390 միավոր։ Սա լավագույն ցուցանիշն է «Քան» ակադեմիայի աշակերտական մրցույթների բոլոր մասնակիցների շրջանում։
Ըստ Արմավիրի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Սոնյա Բուդաղյանի՝ մարզի դպրոցներն առաջին անգամ են մասնակցում «Քան» ակադեմիայի մարզային աշխատարաններին. «Ուրախ եմ նման արդյունքի համար։ Արդյունավետ ու որակյալ կրթությունն ամենակարևորն է։ Հույս ունեմ՝ ծրագրի բոլոր մասնակիցներն իրենք էլ կտարածեն կրթական նման ռեսուրսների և հնարավորությունների մասին իրենց իմացածը»։

New opportunities for 52 schools, 90 teachers and 313 students in Armavir and Gegharkunik regions
The rich educational resources of Khan Academy Armenia’s free platform can now be used by 52 schools, 90 teachers and 313 students in Armavir and Gegharkunik marzes. Participating in the series of free workshops of Khan Academy, teachers and schoolchildren of both marzes learned to effectively use the world’s largest online educational platform equipped with world-class quality resources.
The workshops were organized as part of Khan Academy’s initiative within NEF's STRIVE for a Better Future: Communities and Civil Society Resilience in Armenia (STRIVE) program. They aimed to equip the marzes’ teachers and students with modern tools for self-education and hybrid education.
The second goal of this initiative is to enrich the Armenian-language platform of Khan Academy with new natural science and mathematics materials and video lessons by the end of the academic year, making them available to the whole society.
The summary of the workshop program was carried out in two events, which took place in Etchmiadzin’s Eurnekian School and Gavar Secondary School No. 2 named after Papin Ghandilyan. Three teachers from each marz were awarded Khan Academy’s title of ambassador teacher, which gives an opportunity to most actively engaged professionals to share their experience in the communities. In addition to the training courses, a month-long student competition was organized, allowing children to learn and measure their knowledge growth.
According to Sonya Budaghyan, head of Armavir Provincial Government's Department of Education, Culture and Sports, it is the first time that schools take part in Khan Academy’s marz workshops: "I am delighted by such a result. Effective and quality education is the most important thing. I hope that all the participants of the program will spread their knowledge of such educational resources and opportunities."
Galina Jahinyan from M. Mashtots School No. 1 in Vagharshapat was recognized the best with 2,417,950 points in Armavir marz, while Mari Gharibyan from Vardenis Basic School No. 4, with 10,050,390 points was the best in Gegharkunik marz. This is the best indicator among all participants of Khan Academy's student competitions.