Մեդիագրագիտության վերաբերյալ վերլուծական աշխատանքի կատարման և գործիքակազմի մշակման մրցույթ
Աշխատանքի բնույթը՝  Հետազոտության անցկացում, մեդիագրագիտության գործիքակազմի մշակում և քարոզարշավի մշակում
Ծրագիրը՝ «ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» («STRIVE»)
Աշխատանքների իրականացման տևողություն՝ 2 ամիս
Ակնկալվող սկիզբ՝ 2024թ. հուլիս
Դիմելու վերջնաժամկետ՝ 2024թ. հուլիսի 05
1.1․ «STRIVE» ծրագրի ընդհանուր նկարագիրը
«ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» («STRIVE») ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ-ների) դիմակայունությունը, հաշվետվողականությունը և նորարարության կարողությունները։ Ծրագիրն աջակցում է ՔՀԿ-ների կազմակերպական կարողությունների բարելավմանը, նպատակային ֆինանսական աջակցության տրամադրմանը, ոչ ֆորմալ խմբերի կողմից սոցիալական ինովացիոն ծրագրերի իրականացմանը, ՔՀԿ-ների միջև ցանցերի և համագործակցության ուժեղացմանը, կամավորության և երիտասարդների առաջնորդության զարգացմանը:
Ծրագրի արդյունքներից մեկն այն է, որ ՔՀԿ-ները և մեդիա կազմակերպություններն իրականացնեն ապացուցահեն հետազոտություն և կրթական նախաձեռնություններ՝ պայքարելու ապատեղեկատվության դեմ և բարձրացնելու մեդիագրագիտության և քննադատական մտածողության հմտությունները։
1.2․ Աշխատանքի բովանդակությունը
Ա․ Մշակել մեդիագրագիտության վերաբերյալ վերլուծական աշխատանք` ընդգրկելով քաղաքականություն և շեշտադրելով հետևյալը․
Բ․ Նշված  քաղաքականությունն իր մեջ պետք է ներառի նաև մեդիագրագիտության վերաբերյալ և ապատեղեկատվությունը հատկորոշելու գործիքակազմ (օրինակ` ինչպես ստուգել տեղեկատվության հուսալիությունը, ինչպես բարելավել քննադատ մտածողությունը և այլն):
Գործիքակազմը պետք է լինի օգտագործողի համար մատչելի և ներառի գործնական տեղեկություն և առաջարկություններ՝ թիրախավորելով բոլոր քաղաքացիներին՝ անկախ կրթությունից, կարծիքից կամ դիրքից։ Գործիքակազմը նախատեսվում է տարածել թվային հարթակներում, ինչպես նաև ՔՀԿ-ների և համայնքային կենտրոնների միջոցով։
1.3․ Աշխատանքի նկարագիրը
I. Պայմանագրի կնքման օրվանից 10-րդ օր. Նախնական հաշվետվություն՝ ժամանակացույց, աշխատանքային պլան,, շահառուների, գործընկերների ցանկ։
II. Պայմանագրի կնքման օրվանից 20-րդ օր. Քարտեզագրման և կարիքների գնահատման մասին հաշվետվություն։
III. Պայմանագրի կնքման օրվանից 45-րդ օր. Վերլուծական աշխատանքի և գործիքակազմի նախնական ներկայացում: Արշավի իրականացման նախնական տարբերակի ներկայացում:
IV. Պայմանագրի կնքման օրվանից 60-րդ օր. Վերլուծական աշխատանքի և գործիքակազմի վերջնական հանձնում, առցանց/անցանց իրազեկման հանդիպումների արդյունքների ներկայացում։

Job implementation duration: 2 months
"STRIVE for a better future: communities and civil society resilience in Armenia" (STRIVE) aims to improve the resilience, sustainability, accountability, and capacity for innovation of Armenian civil society organisations․ The project support includes CSO organizational capacity improvement, targeted financial support, social innovation projects’ implementation by non-formal groups, strengthening networking and cooperation of CSOs, and promotion of volunteerism and youth leadership.
One of the "STRIVE" project outputs is that the CSOs & media organisations lead evidence-based research, reporting, and educational initiatives to fight malign content and increase media literacy and critical-thinking competencies.
1.2. Job profile:
A. Develop an analytical paper on media literacy, comprising a policy brief focusing on:
B. The policy brief will include a toolkit on media literacy and identifying malign content (i.e., misinformation, disinformation, critical thinking), such as how to verify the credibility of information. The toolkit should be user-friendly and should focus on practical information and recommendations, targeting all citizens – regardless of specific background, opinion, or position. The toolkit will be disseminated digitally and via CSOs and community centers.
1.3. Job description:
2. SCHEDULE/REPORTING
I. 10th day from the date of signing the contract: Preliminary report: Schedule, work plan, list of beneficiaries, partners.
II. 20th day from the date of signing the contract: Report on implementation of the mapping and need assessment.
III. 45th day from the date of signing the contract: Present the draft version of analytical paper and toolkit. Presentation of developed campaign.
IV. 60th day from the date of signing the contract: Delivery of the final analytical paper and the toolkit, presentation on the results of online/in-person awareness workshops (targeting 150-200 participants).