Ուսումնական ձեռնարկի և մոդուլի մշակման նպատակով մրցույթ
Աշխատանքի բնույթը՝ Քաղաքացիական հասարակության դերի վերաբերյալ ուսումնական ծրագրի և մոդուլների մշակում՝ ԲՈՒՀ-երի ուսումնական ծրագրերում ներառելու նպատակով
Ծրագիրը՝ «ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում»
Հաշվետու է՝ STRIVE ծրագրի ղեկավարին
Աշխատանքների իրականացման տևողություն՝ 4 ամիս, ակնկալվող սկիզբ՝ 2024թ. մարտ (ենթակա է պլանավորման փորձագետի հետ համատեղ)
Դիմելու վերջնաժամկետ՝ 2024թ. փետրվարի 12
Հետաքրքրվողները կարող են դիմել հնարավորինս շուտ։ Հայտերը կվերանայվեն ընթացիկ, ՆԵՖ-ը իրավունք է վերապահում անցկացնել հարցազրույցներ՝ մինչև նշված վերջնաժամկետի ավարտը և համապատասխան փորձեգետ կամ փորձագիտական թիմ գտնելու պարագայում կարող է փակել հայտարարությունը սահմանված վերջնաժամկետից ավելի շուտ։
1.1.    Ծրագրի ընդհանուր նկարագիրը
ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում (STRIVE) ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ-ների) դիմակայունությունը, հաշվետվողականությունը և նորարարության կարողությունները: Ծրագիրն իր մեջ ներառում է տարբեր բաղադրիչներ, ինչպիսիք են ՔՀԿ-երի կազմակերպական կարողությունների բարելավում, նպատակային ֆինանսական աջակցություն, ոչ ֆորմալ խմբերի կողմից քաղաքացիական ինովացիոն ծրագրերի իրականացում, ՔՀԿ-ների միջև ցանցերի և համագործակցության ուժեղացում, կամավորության խթանում:
Երկարաժամկետ հեռանկարում Քաղաքացիական հասարակության կայունությունը և ՔՀԿ-ների վերաբերյալ հասարակության տեղեկացվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով նախատեսվում է համագործակցել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ՝ մշակելու ու ներդնելու ուսումնական ծրագիր տարբերակված մոդուլներով, որը հնարավորություն կտա հնարավորինս մեծ թվով ուսանողների ուսուցանել ՔՀԿ-ների դերի կարևորության մասին։
Ծրագրի այս բաղադրիչի շրջանակներում պլանավորվում է կատարել հետազոտություն և մշակել ուսումնական ծրագիր և մոդուլ, որն իր մեջ կներառի (բայց չի սահմանափակի) հետևյալ բաժինները`
Հետազոտության արդյունքում մշակված ուսումնական ծրագիրը և մոդուլը կարող է հավատարմագրվել որպես առանձին կամ ոչ պարտադիր առարկա՝ կախված յուրաքանչյուր բարձրագույն ուսումնական հաստատության ներքին կրթական համատեքստից և կարիքներից: Դասընթացն ավարտելու և ուսումնական հաստատության գործող կարգին համապատասխան կրեդիտներ ստանալու համար (եթե անհրաժեշտ է) ուսանողներից կարող է պահանջվել իրականացնել և վավերացնել կարճատև պրակտիկա որևէ տեղական ՔՀԿ-ում կամ մշակել համայնքային նախաձեռնություն՝ համագործակցելով տեղական ՔՀԿ-ի հետ:
Նշված ծրագիրը և մոդուլները մեկ տարվա ընթացքում կփորձարկվեն 3 համալսարաններում։ Նախատեսվում է, որ մինչև ծրագրի ավարտը այն հաստատված կլինի առնվազն 5 համալսարաններում։
1.2 Աշխատանքի ընդհանուր նկարագիրը
- Քաղաքացիական հասարակության պատմությունը, համակարգը, կառուցվածքը, կազմակերպությունները
- Քաղաքացիական հասարակության կարևորությունը և քաղաքական որոշումների կայացման վրա ունեցած դերը
- Քաղաքացիական հասարակության և պետության միջև գործընկերության և երկխոսության տեսակները, շրջափուլերը
- Քաղաքացիական մասնակցության մատրիցան, մակարդակներն ու աստիճանները։
- ՔՀԿ-ների ֆինանսական կայունությունը, սոցիալական ձեռնարկատիրություն
- Կամավորություն
- Եվ այլն։
Հաշվետվություն I
Ներկայացման ժամկետ՝ պայմանագրի կնքման օրվանից 7-րդ օր (վճարում՝ պայմանագրի ընդհանուր գումարի 10%)
Բովանդակություն՝ նախնական հաշվետվություն, ներառյալ՝ ժամանակացույց, աշխատանքային պլան, շահառուների, գործընկերների ցանկ։
Հաշվետվություն II
Ներկայացման ժամկետ՝ պայմանագրի կնքման օրվանից 67-րդ օր (վճարում՝ պայմանագրի ընդհանուր գումարի 25%)
Բովանդակություն՝
Հաշվետվություն III
Ներկայացման ժամկետ՝ պայմանագրի կնքման օրվանից 97-րդ օր (վճարում՝ պայմանագրի ընդհանուր գումարի 25%)
Հաշվետվություն IV
Ներկայացման ժամկետ՝  Պայմանագրի կնքման օրվանից 120-րդ օր (վճարել պայմանագրի ընդհանուր գումարի 40%)։
Հետազոտության և փորձարկումների հիման վրա ուսումնական ծրագրի, մոդուլների վերջնական փաթեթի հանձնում։
*Ուսումնական ծրագրի մշակման, փորձարկման և ներդրման համար կվճարվի յուրաքանչյուր փուլի հաշվետվության հանձնման ընդունման ակտը ստորագրելուց հետո՝ 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում։
3.1 Պահանջվող որակավորումները և հմտությունները
3.2 Դիմելու համար պահանջվող փաստաթղթեր
Ինքնակենսագրական (CV)՝ հնարավորինս բացված ձևաչափով (Օր․ Europass CV)
Ֆինանսական առաջարկը պետք է ներառի բոլոր տեսակի ծախսերը։
Փորձագետները և փորձագիտական խմբերը, որոնք կարող են իրականացնել նշված բոլոր գործողությունները, կարող են դիմել։
Խրախուսվում է թեկնածուի կողմից Նիյր իսթ ֆաունդեյշնի և վերջինիս գործունեության մասին ծանոթացումը՝ www.neareast.org կայքի միջոցով։

Competition for Developing an Educational Manual and Module
Service description: Development of Curriculum and Modules on Civil Society role for including those in higher education institutions’ curriculum.
The project: STRIVE for a better future: communities and civil society resilience in Armenia (STRIVE)
Reports to: STRIVE Programme Director
Job implementation duration: 4 months, expected start date: 2024 February (to be planned together with the selected expert)
Deadline: 2024 February 15
Interested applicants are encouraged to apply as soon as possible. Applications will be reviewed on a rolling basis; NEF reserves the right of conducting interviews before the closing date and can close the advertisement earlier in case of finding a suitable Expert or Expert Team.
1.1. Project description:
STRIVE for a better future: communities and civil society resilience in Armenia (STRIVE) aims to improve the resilience, sustainability, accountability, and capacity for innovation of Armenian civil society organisations․ The project includes different components such as CSOs organisational capacity improvement, targeted financial support, social innovation projects’ implementation by non-formal groups, networking and cooperation strengthening among CSOs, promotion of volunteerism.
In the long run, to enhance the sustainability of civil society and to raise society’s level of awareness about CSOs, the STRIVE team plans to cooperate with the higher educational institutions
to develop and implement curriculum with distinct modules, which will allow a large number of students to learn about the importance of CSOs’ role in Armenian society.
Within this component of the project, it is planned to conduct research and develop curriculum and modules that will include (but not be limited to) the following sections:
The curriculum modules developed can be accredited as a separate, optional subject, depending on the internal educational context and needs of each higher education institution. In order to
complete the course and receive credits according to the institution's current regulations (if necessary), students may be required to carry out and validate a short internship at a local CSO or develop a community initiative in partnership with a local CSO.
The curriculum modules will be piloted in three higher education institutions within two years. By the end of the project, they will have been endorsed at least by five universities.
1.2. Job Description:
✔ Civil society history, system, structure, organisations
✔ The importance of civil society and its role in political decision-making
✔ Types and cycles of partnership and dialogue between civil society and the state
✔ Matrix, levels, and degrees of civic participation
✔ CSOs, their financial stability, social entrepreneurship
✔ Etc.
2. SCHEDULE / REPORT
Report I
Submission Deadline: 7th day from the date of signing the contract (pay 10% of the total amount of the contract)․
Content of Deliverable:
Report II
Submission Deadline: end of the 2nd month (pay 25% of the total amount of the contract) ․
Report III
Submission Deadline: end of the 3rd month (pay 25% of the total amount of the contract).
Report IV
Submission Deadline: end of the service (pay 40% of the total amount of the contract)․
*For the development of curriculum, piloting and implementation, invoices will be paid within 5 working days after signing the act of acceptance for each reporting stage.
3.1 Required qualifications and skills
3.2 Application Submission
Please apply by submitting the below information in the English language on the Near East Foundation’s career page at https://neareast.bamboohr.com/careers/337?source=aWQ9MTc%3D:
Financial proposals should be inclusive of all costs.
Individual consultants or consultant teams who can cover the full range of required competencies are welcome to apply.
Applicants are strongly encouraged to familiarize themselves with the Near East Foundation and its affiliates by visiting the NEF website (www.neareast.org).