Ռեյչըլ Բասսի այցը Հայաստան
Հոկտեմբերին աշխատանքային այցով Հայաստանում էր Նիյր Իսթ Ֆաունդեյշնի ծրագրերի ղեկավար Ռեյչլ Բասսը։ Այցի նպատակը Նիյր Իսթ Ֆաունդեյշնի հայաստանյան մասնաճյուղի թիմի հետ աշխատանքի արդյունքում ապագա ծրագրերի ուրվագծումը, ինչպես նաև նախկին և ընթացիկ ծրագրերի մշտադիտարկումն էր։
Քանի որ ՆԵՖ Բելգիան հանդիսանում է համաշխարհային Նիյր Իսթ Ֆաունդեյշնի անդամ ընկերակցություններից, Ռեյչլ Բասսն այցելեց նաև ԵՄ և ՆԵՖ Բելգիայի համաֆինանսավորմամբ իրականացվող «ՁԳՏՈՒՄ ավելի լավ ապագայի համար. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» («STRIVE») ծրագրի շրջանակում իրականացված և ընթացիկ ծրագրերը։
Այս անգամ այցերը նախատեսված էին Երևանում և մոտակա մարզերում «Արտակարգ իրավիճակի շտապ արձագանք», «Կազմակերպական մոդելների ինովացիա» և «Քաղաքացիական նորարարական ուղի» բաղադրիչների շրջանակում իրականացվող ծրագրերը։
Երևանում Ռեյչլ Բասսը հատկապես տպավորված էր «Արտակարգ իրավիճակի շտապ արձագանք» բաղադրիչի կրկնակի ենթաշահառու «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» ՀԿ-ի կողմից վերջերս իրականացված «Անկախություն ու արժանապատվություն առօրյա կյանքում՝ աջակցող սարքերի միջոցով» ծրագրի ազդեցությամբ, որի շրջանակներում բռնի տեղահանված հատուկ կարիքներ ունեցող անձանց տրամադրվել էին աջակցող հարմարանքներ և դրանց համապատասխան հրապարակված «Անկախություն՝ հագնվելիս» և «Անկախություն՝ սնվելիս» աջակցող միջոցների ուղեցույցներ։ Հաշվի առնելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների նկատմամբ իր հետաքրքրությունը՝ Ռեյչելը նաև հետաքրքրված էր ՀԿ կազմակերպության այլ ծրագրերով, որոնք ներառում էին հետազոտություններ և իրավական պաշտպանություն:
Արագածոտնում այցելեց և ծանոթացավ «Կազմակերպական մոդելների ինովացիա» բաղադրիչի շրջանակներում վերջերս ենթադրամաշնորհ ստացած «Առաջընթաց» երիտասարդական ՀԿ։ Հանդիպման ընթացքում ՀԿ ներկայացուցիչներն անդրադարձան ծրագրին մասնակցելու իրենց փորձին և կիսվեցին Արագածոտնի երիտասարդների շահերի պաշտպանության հետ կապված իրենց պատկերացումներով: Նույն մարզում հաջորդ այցելությունը «Տաթևեր» ծրագիրն էր, որն իրականացվում է ոչ ֆորմալ նախաձեռնող խմբերի կողմից «Քաղաքացիական նորարարական ուղի» բաղադրիչի շրջանակում։ Այստեղ Ռեյչլին և STRIVE ծրագրի հայաստանյան թիմի ներկայացուցիչներին դիմավորեցին ավանդական աղ ու հացով, ինչպես նաև ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված պարի խմբակի երեք տարիքային խմբերի սաները ներկայացրեցին հայկական ավանդական, ազգային պարեր՝ կրելով հայկական ձեռագործ տարազներ։
Արարատի մարզում Ռեյչլն առիթ ունեցավ մասնակցելու «ՔԵՆ» և «SIE երևանյան ակումբ» ոչ-ֆորմալ նախաձեռնող խմբերի կողմից իրականացվող «Հանուն Սիփանիկի երիտասարդների» ծրագրի շրջանակներում վերանորոգված և Մասիս խոշորացված համայնքի աջակցությամբ տեխնիկապես կահավորված համակարգչային սենյակի բացմանը։ Այն ծառայելու է որպես երիտասարդական կենտրոն` ծրագրի իրականացման ընթացքում Սիփանիկի երիտասարդների նախաձեռնած նոր ոչ ֆորմալ խմբի հետագա գործունեության համար։
Միջոցառման ընթացքում երիտասարդների և հյուրերի միջև հետաքրքիր զրույց ծավալվեց, որի ընթացքում ծրագրին մասնակցած 11-15 տարեկան երիտասարդները հստակ ներկայացրեցին համայնքային խնդիրնեը և դրանց լուծմանն իրենց ներգրավվածության պատրաստակամությունը։ Միջոցառման ավարտին երիտասարդներն ստացան ծրագրի ընթացքում քաղաքացիական հասարակության տարբեր թեմաներով անցած դասընթացների մասնակցության վկայականներ։ Երիտասարդ մասնակիցներից մեկն էլ երաժշտական ​​երաժշտական անակնկալ մատուցեց՝ երկու երգ երգելով իր ընկերների և հյուրերի համար։
ՆԵՖ Հայաստանի թիմը շատ ուրախ էր Ռեյչլ Բասսին հյուրընկալելու և կատարված աշխատանքների ազդեցությանը ծանոթացնելու համար։ Թիմին հատկապես ոգևորեց Ռեյչլի հետադարձ նամակը, որում ասվում էր․ «Շատ շնորհակալություն Երևան կատարած իմ այցի ընթացքում Ձեր հյուրընկալության, ոգեշնչման և այլ աջակցության համար: Հաճելի էր կրկին լինել ձեզ հետ և անձամբ տեսնել կատարված աշխատանքները»:
«STRIVE» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից։ Այն իրականացնում է ՆԵՖ Բելգիան (NEF Belgium)՝ համագործակցությամբ չորս գործընկեր կազմակերպությունների․ «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ, «ԲԼԵՋԱՆ» բնապահպանական, սոցիալական, բիզնեսի աջակցության ՀԿ, «ՎԻՆՆԵԹ Գորիս» զարգացման հիմնադրամ և «Դիլիջանի երիտասարդների համագործակցության կենտրոն» ՀԿ:

In October 2024, Rachel Bass, a Program Manager from the Near East Foundation (NEF)’s headquarters, visited NEF’s team in Armenia. The purpose of the visit was to hold a team workshop to inform future projects, as well as to have the chance to monitor and experience the previous and current projects in person.
During this trip, Rachel had the opportunity to visit civil society-led initiatives implemented within the framework of the "Strive for a better future: Communities and Civil Society Resilience in Armenia" ("STRIVE") program co-funded by the EU.
The visits were planned in Yerevan and nearby regions to civil society organizations supported through the "Emergency Response", "Organizational Model Innovation", and "Civic Innovation Journey" components of the STRIVE program.
In Yerevan, Rachel was impressed by the impact of initiatives implemented by the "Disability Rights Agenda" NGO with two sub-grants awarded through the STRIVE Challenge Fund for Emergency Response; the most recent of which is the "Independence and Dignity in Everyday Life through Assistive Devices" project, which provided in-kind assistive devices for dressing and eating and developed related user guides for displaced persons with disabilities. Due to her interest in the rights of persons with disabilities, Rachel also appreciated hearing from the NGO’s president, Mushegh, about DRA’s other work that includes research and legal advocacy.
In Aragatsotn Marz, Rachel visited the "Progress" youth NGO, which recently received a sub-grant through STRIVE’s "Organizational Model Innovation" component. During the meeting, the NGO representatives reflected about their experience participating in the project and shared their insights related to youth programming and advocacy in Aragatsotn. The next visit in the same region was the "TATEVER" project implemented by informal initiative groups within the framework of the "Civic Innovation Journey" component. Here, Rachel and the representatives of the STRIVE team were welcomed with traditional bread served with salt. After a warm greeting, the students from three age groups presented Armenian traditional, national dances organized through the project – while wearing beautiful, handmade costumes.
In Ararat Marz, Rachel attended the opening ceremony of a computer room renovated through the “For the Youth in Sipanik” project implemented by "QEN" and "SIE Yerevan Club" informal initiative groups. The room, which was equipped with the support of the Masis consolidated community, now serves as a youth center for further activities of the new informal group initiated by Sipanik youth during the implementation of the project.
During the event, an interesting conversation took place between the young people and the guests. The young people clearly presented the problems of the community and their willingness to be involved in the solutions. At the end of the event, the young people – who ranged between 11 and 15 years old – received certificates of participation in the courses on various topics of civil society held within the project. One of the young participants also shared his musical gifts by singing two songs to his peers and the guests.
The NEF Armenia team was excited to host Rachel and introduce her to the impact of the work done. The team was particularly thrilled by Rachel's feedback letter, saying: "Shat shnorhakalutyun (“Thanks a lot” in Armenian) for your hospitality, insights, and other support during my recent visit to Yerevan. It was a pleasure to be with you again and to see some of our work in person!"