Այսօր կարևոր է բացահայտել Արցախից տեղահանված մեր հայրենակիցների իրական խնդիրներն ու միասնական լուծումներ առաջարկել։
«Ձգտում ավելի լավ ապագայի․ համայնքների ու քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի շրջանակներում «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ-ն հյուրընկալեց հինգերորդ Կլոր սեղան քննարկումը համատեղ գործողության պլանավորման և իրականացման նպատակով։
Քննարկմանը մասնակցում էին Շիրակի մարզում գործող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, միասնական սոցիալական ծառայությունների ներկայացուցիչները և Արցախից տեղահանված անձանց հետ։ Կլոր սեղանի նպատակն էր քննարկել և հատկորոշել համատեղ իրականացվող ծրագիր կամ գործողություն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների կարիքների լուծմանը։
Մասնակիցների մեծ մասը զբաղվել կամ ներկայումս զբաղվում են արցախցիների խնդիրների լուծմանն ուղղված աշխատանքներով։ Ընդհանուր ներկայացումների ընթացքում մասնակիցները տեղեկացան միմյանց հնարավորությունների և խնդիրների մասին, ինչը հիմք հանդիսացավ մի քանի ընթացիկ խնդիրների տեղում կարգավորմանը։ Նաև առաջարկվեցին հնարավորություններ որոշ աշխատատեղերի ուղղությամբ, որոնցում մասնակից արցախցիները հետաքրքրված էին։
Որպես առաջնահերթ խնդիր կրկին դիտարկվեց զբաղվածության խնդիրը, այնուհետև՝ բնակարանային խնդիրը։ Մասնակիցները նշում էին, որ աշխատավարձերի ցածր դրույքների պատճառով շատ առաջարկվող աշխատատեղեր չեն ընդունվում արցախցիների կողմից։
Խմբային աշխատանքների ընթացքում մասնակիցները կենտրոնացան մի քանի գաղափարների վրա, որոնցից էին բռնի տեղահանված անձանց հմտությունների/մասնագիտացումների ընդհանուր հարթակի ստեղծումը, համատեղ բիզնես նախաձեռնության իրականացումը և այլն։ Արդյունքում մասնակիցներն այս գաղափարները կվերածեն տեղահանված անձանց կարիքների լուծման երկարաժամկետ կայունություն և ազդեցություն ապահովող ծրագրային առաջարկների և կներկայացվեն «STRIVE» ծրագրի կողմից ֆինանսական աջակցություն ստանալու համար։
Կլոր սեղանը կազմակերպվեց Եվրոպական Միության կողմից համաֆինանսավորվող «Ձգտում ավելի լավ ապագայի. համայնքների և քաղաքացիական հասարակության դիմակայունություն Հայաստանում» (STRIVE) ծրագրի շրջանակում։ Այն իրականացնում է ՆԵՖ Բելգիան (NEF Belgium)՝ համագործակցությամբ չորս գործընկեր կազմակերպությունների. «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ, «ԲԼԵՋԱՆ» բնապահպանական, սոցիալական, բիզնեսի աջակցության ՀԿ, «ՎԻՆՆԵԹ Գորիս» զարգացման հիմնադրամ և «Դիլիջանի երիտասարդների համագործակցության կենտրոն» ՀԿ:

5th Multi-stakeholder Round Table
Today, it is important to reveal the real problems of our compatriots displaced from Artsakh and offer joint solutions.
"STRIVE for a better future: communities and civil society resilience in Armenia" (STRIVE) program, “Agate” Rights Defense Center for Women with Disabilities NGO hosted 5th Multi-stakeholder Round Table for the purpose of planning and implementing a joint action.
Civil society organizations operating in Shirak Marz, representatives of unified social services and people forcibly displaced from Nagorno Karabakh participated in the discussion. The purpose of the round table was to discuss and identify a jointly implemented program or action aimed at solving the needs of forcibly displaced people from Nagorno Karabakh.
Most of the participants have been or are currently engaged in activities aimed at solving the problems of the people of Artsakh. During the general presentations, the participants learned about each other's opportunities and problems, which was the basis for the on-the-spot settlement of several current problems. Opportunities were also offered for some jobs in which the participating Artsakh citizens were interested.
The priority issue was again considered employment and then housing. The participants mentioned that many offered jobs are not accepted by the people of Artsakh due to low salary rates.
During the group work, the participants focused on several ideas, among which were the creation of a common platform for the skills/specializations of forcibly displaced persons, the implementation of a joint business initiative, etc. As a result, participants will transform these ideas into project proposals that provide long-term sustainability and impact in addressing the needs of displaced persons and will be submitted for financial support by “STRIVE”.