Կայացավ «Մատչելի սանիտարահիգիենիկ պայմաններ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար» ծրագրի փակումը
Ապրիլի 26-ին կայացավ «Մատչելի սանիտարահիգիենիկ պայմաններ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար» ծրագրի փակումը:
Ծրագրի արդյունքում հաջողությամբ իրականացվել է՝
•    7 շահառուի բնակարանների սանհանգույցների վերանորոգման / մատչելիության աշխատանքներ
•    3 դասընթաց-հանդիպում՝ ուղղված հաշմանդամություն ունեցող 20 կանանց և աղջիկների՝ մենստրուալ հիգիենիայի, առողջության պահպանման վերաբերյան գիտելիքների հարստացմանը
•    10 անհատական խորհրդատվություն
Ծրագրի իրականացման ընթացքում մշակվել և մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձանց բաժանվել է անձնական հիգիենայի վերաբերյալ հեշտ ընթերցվող (պատկերային)  50 ձեռնարկ, ստեղծվել է բնակարանների հարմարեցման ծառայություն, մշակվել և տպագրվել է սանհանգույցների մատչելիության ստանդարտների վերաբերյալ 50 գործնական ուղեցույց:

Closing event of the "Accessible sanitary and hygienic conditions for persons with disabilities" program
Closing event of the
On April 26, the closing event of the "Accessible sanitary and hygienic conditions for persons with disabilities" program took place.
Within the framework of the program the following activities were successfully implemented:
•    Repairment works of bathrooms of 7 beneficiries,  with the focus on providing accessibiliy
•    3 training-meetings aimed at enriching the knowledge of 20 women and girls with disabilities regarding menstrual hygiene and health care
•    10 individual consultations
During the implementation of the project, 50 easy-to-read (picture) handbooks on personal hygiene were developed and distributed to people with mental disabilities, an apartment adaptation service was created, and 50 practical guidelines on bathroom accessibility standards were developed and published.
In their speech, the beneficiaries of the project highlighted the importance of the programme  in improving the quality of life.